Her öğrenciye bir plastik rahle

5 Haziran 2012

Rahlesiz Kur’an Talebesi Kalmasın.

plastikrahleOkulda sıra neyse, camide de rahle odur. Yazın iki milyona yakın öğrencinin gittiği camilerede  düzenli bir eğitim verilebilmesi için fiziksel olarak bir hazırlığın yapılması gereklidir, “Camiler bir mabet  olduğu kadar aynı zamanda  bir ilim irfan mektebidir.

2012 yılında yaş sınırının kalkmasıyla yaz kurslarında yüzlerce öğrencisi olan camilerde rahle sıkıntısı yaşanacağı kesin gibi. Fiziksel olarak eğitim ortamının düzenli ve ergonomik olması en az bir ders programının ve müfredatının iyi olması kadar önemlidir. Çocuklarımızı gönderdiğimiz cami kurslarında rahle olmadığı için dağınık bir sınıf ortamı oluşuyor. Plas Rahle sayesinde yazın çocuklarımızın daha verimli eğitim almasını sağlayabiliriz.

Yaz  Kurslarında  camilerdeki rahle ihtiyacına  ve rahlelerin meydana getirdiği yer sıkıntısına büyük kolaylık sağlayan  Plas Rahle, Yaz Kur’an kursları için en pratik yöntemi sunmuş,  bir eğitim malzemesi olarak rahle  soruna  köklü bir çözüm getirmiştir.

Özellikle Plas Rahle  eğitim için tasarlandı. Kalem-silgi  koyma yuvası, rahleleri  yan yana hizalama kanalı ve içi içe geçebilmesi yanında geleneksel motifleri de yansıtarak birinci sınıf orijinal hammaddeden imal edilen Plas Rahle, yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi görmekte  ve yüzlerce cami, Kur’an kursu, dernek ve vakıf tarafından da talep görerek, kullanıcıdan tam not almaktadır.

Rahlelerin büyük kolaylığı, ergonomik tasarımı ve sağladığı kullanım rahatlığının yanı sıra üst üste dizilebilmesi ve kullanımda da yan yana birbirine eklenerek, ders esnasında düzenli bir sınıf  ortamı sağlayabilmesidir.

Yeterli rahlesi olmayan camilerde rahlesiz öğrenciler;  40 dakika boyunca kitaplarını sabit bir şekilde ellerinde tuttuğundan yorulmakta  ve dersi dikkatli takip edememekte, not yazamamaktadır . Herkeste rahle olduğunda ise  dersler bittiğinde camiyi namaza hazırlamak için hızlı bir şekilde rahlelerin toplanması gerekmektedir. İç içe geçen rahleler sayesinde 20 rahle anında 1 rahle yerine konabilir.Yaz  aylarında açılan Kur’an kurslarındaki öğrenci sayısının artması rahlelerin cami içerisindeki kullanımını arttırır  ve bu da cami  için sıkıntı doğurabilmektedir. Bu yer sıkıntısını iç içe geçebilen rahle sistemi ile  çözmek mümkündür.

Ahşap ve türevlerinden yapılan rahlelerde malzeme ağırlığı sebebiyle taşıma  problemi, kullanıldıktan sonra yer kaplama ve muhafaza problemi varken  Plas Rahle, hafifliği ile taşıma ve iç içe geçmesi sayesinde de yer kaplama ve muhafaza problemi yaşatmamaktadır.

“X” şeklinde olan açılır kapanır rahlelerin öne doğru eğimi olmadığı için kullanıcı üzerinde yazı yazmakta zorlanır ve dizlerini rahle içine koyamaz. Ayrıca üst üste 3-4 tane konduğunda, rahleler kayıp  devrilebilir. Oysa ki Plas Rahle, iç içe onlarca koyulabilir ve düz yüzeyi  ile yer sırası vazifesi de görür.

Plas Rahle’de renk seçeneği ile 3 kura 3 renk uygulanabilir.  ebat ve model standart  tutulur  ve istendiğinde çok kısa bir süre içinde ilave rahleler, aynı modelden temin edilebilir.

Plas Rahle, polipropilen plastik malzemeden imal edilen ekonomik, iç içe geçen, hafif, estetik, güvenli, sağlam, sabit ve düz yüzeyli pratik kullanışlı bir rahledir. Tek parça enjeksiyon baskı tekniği ile yapılmış olan üründe, yapıştırma, ek ve geçme bulunmamaktadır.

Diğer önemli bir durum da ahşap ve türevlerinden olan rahlelerin kenarları köşeli ve sivridir. Rahle parçalarının montajında kullanılan vida ve çivi gibi delici maddeler zamanla dışarı çıkabilmekte bu ise bu rahleyi kullanan öğrencilere zarar verebilmektedir.

Plas Rahle’nin kenarları oval olup tek parçadan oluşmaktadır.

Ayrıca  ahşap malzemeden olan rahleler yüksek üretim maliyetine sahip olup genelde sipariş  ile  yapılmakta  ve  siparişlerin yapılması da uzun zaman almaktadır. Böyle olunca maalesef ki cami ve kurslarda öğrenci sayısının çok altında  rahle  bulundurulmakta  ve  rahlesiz öğrenciler kitaplarını ellerinde tutmaktadır. Yapılan rahleler de, her cami ya da kurs kendi tercihine göre rahle yaptırdığından model, renk ve ebat bakımından bir standart oluşmamıştır. Bu yüzden cami ve kurslarda her biri birbirinden farklı rahleler yüzünden dağınık bir görüntü meydana gelmektedir

Her öğrenciye verilen rahlelerin numaralandırılmasıyla sınıfta hiç yoklama almadan boş rahle numarasına bakarak gelmeyen öğrenci pratik olarak tespit edilebilir ve yoklamadaki zaman kaybı kaldırılmış olur.

Türkiye’de İlk ve Tek olan bu proje ile Cami ve Kurslarda Rahle İhtiyacına ve Rahle Kalabalığına Son verildiği gibi estetik bir görüntü ve ortam sağlanmış olacaktır.

Plas Rahle bu sahada çalışan, bir yaz  sezonunda  yüzlerce öğrencinin  eğitimiyle  ilgilenen  bir din görevlisi olarak tarafımızdan tasarlanmış olup bir  firma  tarafından  seri olarak üretilmektedir.

Leave a Reply