Hakkımızda

ranle cesitleri 2
RAHLE : Kur’an-ı Kerim ve kitap okumak veya üzerinde yazı yazmak için yapılmış alçak, küçük ve dar yer masasıdır. Sabit veya X harfi şeklinde açılıp/katlanabilen iki türü vardır. Eski dilde; Rahle-i tedris: ders masası.

Plas Rahle (plastik rahle)

“İÇ İÇE GEÇMELİ PLASTİK SIRA RAHLE”

Camilerde ve Kur’an Kurslarında

Rahle İhtiyacına ve Rahle Kalabalığına Son!

“Türkiye’de İlk ve Tek”

 Camilerde Kuran okuma, mukabele takibi ve cami dersleri için,

 Yaz Kur’an Kurslarında Kur’an ve din eğitiminde okuma- yazma için sıra gibi kullanılabilen, Ev ortamında öğrenciler derslerini yaparken kullanmaları için  ve yerde oturmanın rahatlığından vazgeçemeyenler için

 İç içe geçmeli, yer kaplamayan, dayanıklı, estetik, ekonomik, hafif, ,güvenli, sağlam, sabit ve düz yüzeyli, pratik ve plastik bir rahledir.

   PLASTİK RAHLENİN ARTILARI VE KULLANIM ÖZELLİKLERİ

 Plastik Rahle; Polipropilen plastik malzemeden Tek parça enjeksiyon baskı tekniği ile yapılmış olup; yapıştırma, ek ve geçme yerleri yoktur.

 Cami, Kuran kursu gibi mekânlarda Ramazan ayında mukabele takibi, yaz aylarında ise çocuklara Kur’an ve dini  dersler  yapılırken  rahlelere büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

 Camiler Ma’bed olduğu kadar aynı zamanda mekteptir. Mektepte sıra ne ise Camide rahle odur. Okulda sıra olmadan eğitim olması düşünülemediği gibi camide de rahlesiz eğitim düşünülmemelidir.  Çünkü  fiziksel  imkanlar verimli bir eğitim için gereklidir. Bu sebeple her öğrencinin bir rahlesi olmalıdır. Ancak ahşap malzemeden olan rahleler yüksek üretim maliyetine sahip olup genelde sipariş  ile  yapılmakta  ve  siparişlerin yapılması da uzun zaman almaktadır. Böyle olunca maalesef ki cami ve kurslarda öğrenci sayısının çok altında rahle  bulundurulmakta  ve  rahlesiz öğrenciler kitaplarını ellerinde tutmaktadır. Yapılan rahleler de, her cami ya da kurs kendi tercihine göre rahle yaptırdığından model, renk ve ebat bakımından bir standart oluşmamıştır. Bu yüzden cami ve kurslarda her biri birbirinden farklı rahleler yüzünden dağınık bir görüntü meydana gelmektedir.

 Plastik Rahle’de renk seçeneği olmakla beraber ebat ve model standart tutulmaktadır,

 PLASTİK RAHLE MEVCUT RAHLELERDEKİ OLUMSUZLUKLARA SON VERİR.

 Ahşap malzemeden olan rahleler ağırlıkları sebebiyle taşıma problemi ve kullanıldıktan sonra yer kaplama ve muhafaza problemi varken Plastik Rahle’de hafifliği ile taşıma ve iç içe geçmesi sayesinde yer kaplama ve muhafaza problemi kalmamıştır.

 Ahşap ve türevlerinden olan rahlelerin kenarları köşeli ve sivridir. Rahle parçalarının montajında kullanılan vida ve çivi gibi delici maddeler zamanla dışarı çıkabilmekte bu ise bu rahleyi kullanan kişilere zarar verebilmektedir. Plastik Rahle’nin kenarları oval olup tek parçadan oluşmaktadır.

 Notebook sehpası olarak ve öğrenciler için evde ödev yaparken yer masası olarak da kullanılabilir.

 Türkiye’nin her yerinden istendiğinde çok kısa bir sürede temin edilebilmektedir. +Plastik Rahle’nin tasarımı mühendis ve ilahiyatçı İbrahim Tunç tarafından yapılmıştır.