Camiler için büyük yenilik

16 Mayıs 2012

MÜHENDİS İMAMDAN CAMİLER İÇİN BÜYÜK YENİLİK

Mühendis imam, projesini geliştirdiği plastik rahle ile camilere ve Kuran Kurslarına büyük yenilik getirdi.

YAZ KURSLARI İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK

Yaz aylarında camilerde açılan Kuran Kurslarında yaşanan rahle sıkıntısını gören İstanbul Bahçelievler’deki Selçuk Hatun Camii imamı İbrahim Tunç, geliştirdiği rahle sistemiyle bu soruna kökten çözüm getirdi.
Aynı zamanda mühendis olan Tunç, “Cami, Kuran Kursu gibi mekânlarda Ramazan ayında mukabele takibi, yaz aylarında ise çocuklara Kur’an ve dini dersler yapılırken çok sayıda rahleye büyük ihtiyaç duyuluyor. Ancak rahleler cami içinde çok yer kaplıyor. Bunun için yer kaplamayan rahle projesini hayatageçirdim” dedi.

“OKULDA SIRA NEYSE CAMİDE RAHLE ODUR”

Bu projeye iki yıl önce başladığını belirten Tunç, yazın camilere iki milyona yakınöğrencinin gideceğini ve buralarda düzenli bir eğitim verilebilmesi için fiziksel olarak bir hazırlığın yapılması gerektiğini ifade etti.
Yüzlerce öğrencisi olan camilerde rahle sıkıntısı yaşandığını anlatan Tunç,”Çocuklarımızı gönderdiğimiz cami kurslarında rahle olmadığı için dağınık bir sınıf ortamı oluşuyor. Bu da eğitimde verim düşüklüğüne yol açıyor. ÇünküOkulda eğitim için sıra ne ise camide rahle odur. İç içe geçen ve cami içinde çok az yer kaplayan bu rahlelerle yazın çocuklarımızın daha verimli eğitim almasını sağlayabiliriz” dedi.

MUKABELE İÇİN EN PRATİK YÖNTEM

Ramazan ayında camilerde mukabele takibi başlayacağını hatırlatan Tunc, yeterli rahle olmayan camilerde rahlesiz kişilerin 40 dakika boyunca Kur’an-ı Kerimi sabit bir şekilde ellerinde tuttuğunu anlattı. Cami cemaatinin Kuran sayfalarını çevirirken takibi kaçırdığı ve bu şekilde dikkatli takip edemediği belirten Tunç, “Herkeste rahle olsa bile, mukabele bittiğinde camiyi namaza hazırlamak için hızlı bir şekilde rahlelerin toplanması gerekiyor. İç içe geçen rahleler sayesinde 20 rahle anında iç içe geçirilerek sadece 1 rahle yerine konabiliyor” dedi.

MALİYETİ DÜŞÜK, KULLANIMI KOLAY

Ahşap malzemeden yapılan rahlelerin yüksek maliyeti dolayısıyla camilerde çok fazla bulunmadığını anlatan Tunç, kendi tasarladığı rehlelerin hem maliyet hem de hafiflik açısından daha cazip olduğunu söyledi.
Geliştirdiği tasarıma “Plas rahle” adını veren imam Tunç’un bu rahlesini enjeksiyon baskı yapan bir firma üretmeye başladı.
Daha pek çok çalışması olan mucit imam çalışmalarını www.ibrahimtunc.comsitesinde sergiliyor.

Leave a Reply